Prof. Dr. Ali Murat Daryal son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul'da vefat eden Prof. Dr. Ali Murat Daryal (86), toprağa verildi.

Bir süredir kanser tedavisi gören ve evinde hayatını kaybeden Daryal için ikindi vakti Şakirin Camisinde cenaze töreni düzenlendi.

Daryal'ın cenazesi, burada kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığında defnedildi.

Prof. Dr. Yümni Sezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Daryal'ın kanser nedeniyle tedavi gördüğünü belirterek, "Aslında son gördüğümde iyiydi, ayaktaydı. 35 yıllık dostumdu. Din psikolojisi hocasıydı. Birlikte çok vakit geçirdik. Marmara İlahiyat Fakültesindeki hocaların birçoğunun hocasıydı. Başımız sağ olsun." dedi.

Daryal'ın öğrencisi Prof. Dr. Nihat Temel ise "Güzel eserler veren ve birikimini bizlere kadar yansıtan biriydi. Emekli olduktan sonra da çalışmalarını hiç kesmedi. İnandıklarını yaşantısına aksettiren ve inandığı gibi dimdik yaşayan, hiç boyun eğmeyen hocaların hocasıydı. Üzerimizde çok hakkı var." diye konuştu.

-Prof. Dr. Ali Murat Daryal

İlahiyat profesörü. 1931'de İstanbul'da doğdu. 1950'de Taksim Erkek Lisesini, 1959'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümünden de mezun oldu. İslami ilimler üzerine özel dersler aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslam Araştırmaları Bölümünde asistanlık ve orta dereceli okullarda din bilgisi öğretmenliği yaptıktan sonra, 1966'da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne öğretim görevlisi olarak tayin edildi. 1988'de doktorasını tamamladı, 1998'te profesör oldu. Aynı yıl yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Ali Murat Daryal, bir süre daha Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde sözleşmeli olarak görevine devam etti.

Daryal, "İslam'ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psiko-sosyal Açıdan Tahlili", "Kurban Kesmenin Psikolojik Temelleri", "Dini Hayatın Psiko-sosyal Temelleri", "Psiko-sosyal açıdan Medeniyetler ve Mesajları" gibi çok sayıda esere imza attı.

 

Kapat