Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Temin ve Tedarik

Merhabalar! 

Şirketimizin internet sitesi üzerinden “temin-tedarik” suretiyle kitap satış, dağıtım ve sevkiyâtının nasıl gerçekleştiği hususunda sizleri bilgilendirmek isteriz. Öncelikle bu iki kavramın manalarını belirtmekte büyük yararlar var. Çünkü bir kısım müşterilerimiz bu iki kavramın manalarını bilmiyor.

Temin: 1. Sağlama, elde etme. 2. Gerçekleştirme. 3. Korkusunu giderme, inanç verme.

Tedarik: 1. Araştırıp bulma, sağlama, elde etme. 2. Hazırlık. (TDK Güncel Türkçe Sözlük www.tdk.gov.tr)

Kullandığımız yazılım sayesinde satış ihtimali yüksek olan kitapları stoklarımızda bulunduruyoruz. Eğer siparişiniz bu kitaplardan oluşuyorsa ödeme gerçekleştiğinde siparişinizi hemen nakliye firmasına veririz. Size ulaşma süresi seçtiğiniz kargo firmasına ve teslim adresinin İstanbul'a olan uzaklığına göre 12 saat, 1, 2 veya 4 iş günü sürerbiliyor. 

İkinci Durum: Eğer siparişteki kitaplardan biri veya daha fazlası stoğumuzda yoksa temin-tedarik işlemine başlıyoruz.

Bazı kitapları bize çok yakın olan Ana Dağıtım firmasından temin edip aynı gün kargoya veriyoruz. Bu firmadan temin edemediğimiz kitaplar için anlaşmalı olduğumuz diğer ana dağıtıcılardan, kitap toptancılarından, yayınevlerinden, ve Cağaloğlu piyasasındaki kardeş firmalarından bulmaya gayret ediyoruz. Bu kitaplar “Tedarik Zincirine” göre “Yayınevinden Dağıtıcıya”, “Dağıtımcıdan Bize”, bizden de sizlere ulaşıyor. Bu durumda temin süresi 5-6 iş günü sürebiliyor.

Üçüncü Durum: Eğer siparişteki kitaplardan biri veya daha fazlasının baskısı tükendi ise piyasada bulunmuyorsa, sizleri telefon veya e-maille bilgilendiriyoruz. Tercihinize göre ya siparişi iptal ediyoruz yahut bulabileceğimiz kitaplar için anlaşmalı olduğumuz yayınevi, toptancı ve dağıtım firmaları ile irtibata geçiyoruz. Bu kitaplar “Tedarik Zincirine” göre “Yayınevinden Dağıtıcıya”, “Dağıtımcıdan Bize”, bizden de sizlere ulaşıyor. Bu durumda temin süresi 6-7 iş gününü bulabiliyor.

İşte bu aşamada kıyamet kopuyor; Kimisi neden elinizde olmayan ürünü satıyorsunuz? Siz Üç kağıtçı mısınız? Elinizde yoktu, neden satıyorsunuz? Neden paramızı aldınız? Diye bizi üzücek, incitip, kırıcak ifadeler kullanabiliyorlar. İçlerinde ne kadar ifrazat varsa boşaltmaya gayret ediyorlar. Gençlerin yeni tabiriyle "atar" yapıyorlar, atarlanıyorlar. Bizim elemanlar bana; Abi telefonda yürek-ciğer yemiş birleri var! diyorlar :) :) :) Tabi ki bizler bu noktada profesyonelce davranarak “öfkemize hakim” olup durumu anlatmaya çalışıyoruz. Ancak dinleyen oluyor, dinlemeyen oluyor… Anlayan oluyor, anlamayan oluyor… 

Kitap satışları bizim ve yayınevinin stoklarıyla sınırlıdır. Telif yasaları gereği kitaplar sınırlı sayıda basılır. Aşırı talep sebebiyle herhangi bir kitabın baskısı aniden bitebiliyor. Sabahleyin stoğumuzda 50 adet olan bir kitap öğleye kadar tükenebiliyor. Bu sebeble kitap satışları bizim ve yayınevinin stoklarıyla sınırlıdır. Bu durumda temin edilemeyen ürünlerin bedelini müşteriye en kısa sürede iade ediyoruz.

Şimdi şöyle bir husus var. Her mesleğin bir tabiatı var. Eskiler "teâmül" derler. Yeniler buna stili var diyorlar. Ben de gençler anlasın diye, her mesleğin bir ritmi var diyorum. Türkiye’de 550bin çeşit kitap var. Biz şirket olarak şimdilik bu miktarın 275binini tedarik metoduyla satmayı hedefliyoruz. Eğer her kitaptan 1 adet stoklasak ve her kitabın tanesi 15TL olsa 4.125.000TL Yani 860bin USD stok bedeli tutuyor. Hadi paramız var diyelim. Peki bütün bu kitapların depolama maliyeti? Hadi onu da karşıladık diyelim. En tehlikelisi bu kitapları koyduğunuz yerlerin karışması ve ne kadar büyük bir depo gerektiğini bir düşünelim?

Ülkemizde mevcut olan kitapların günde ortalama 600 çeşidinin stoğu tükeniyor, baskısı kalmıyor. Yine ülkemizde bir gün içerisinde baskısı tekrarlanan veya yeni yayınlanın kitap çeşidi de 650 civarında. Yani 600 ölüm 650 doğum. 1150 değişim oluyor.

Bir kitaptan yayınevinde 1500 adet var diyelim. Bir müşteriden 800 adet bir diğerinden 900 adet sipariş geliyor ve o kitap çok ani bir şekilde tükeniyor baskısı kalmıyor. Bazı kitapların stoklarının tükendiğini o kitabın yayınevi dahi fark edemiyor. Şöyle bir husus daha var ki; hangi kitabın sipariş olarak geleceğin tahmin etmek de çok zor. İhtimal hesabı yapabilmek için Türkiye nüfusuyla kitap adedini çarpmamız gerekiyor. 

Bir de “3 gün dediniz ama göndermediniz!!” afra tafraları var. Buradaki müşkil şu; bir kısım müşteriler “Temin ve Tedarik” kelimelerinin manalarını bilmiyorlar. Yani “Temin” “Bizim arama, bulma, paketleme ve kargoya vermek için 3 iş günü zaman hakkımız var demek oluyor” 3 İş Günü Temin Süresi; üç iş günü içinde size ulaşacak anlamına gelmiyor. Bazen Istanbul dışından temin-tedarik ettiğimiz kitabın bize ulaşması 8-10 iş günü sürebiliyor. Siprarişin size ulaşma süresi temin-tadarik süresi artı kargo süresidir.

En dikkat çekici ve üzücü sorunlardan bazıları; müşterinin bilerek veya bilmeyerek yanlış telefon ve e-mail belirtmesi. E-mail kutusunun dolması sebebiyle bizim e-maillerimizin geri dönmesi, yani müşteriye ulaşamamamız. Bizden giden e-maillerin Junk ve Spam kutularına gitmesi. Müşterilerimizin cep telefonlarını açmamaları, cevapsız çağrılara geri dönüş yapmamaları. Bunlar da hep atarla karşılaştığmız durumlar.  Son günlerin modası emailleri kontrol etmeden bize atarlı telefon açmak... E-maillerinize baktınız mı? dediğimiz zaman hemen atarları geçiyor...

Bütün bu ahvalde biz ne incitmek ne de incinmek istemiyoruz. "Temin-Tedarik" edemediğimiz ürünlerin bedellerini de en kısa zamanda geri iade ediyoruz. Kredi kartı iadenizi biz bankalara yapıyoruz. Ancak bazı bankaların sistemleri iadeyi 3-4 gün arasında gerçekleştirebiliyor. EFT ve Havale geri iadelerinde sorun olmuyor. Hemen gerçekleştiriyoruz. 

Hulasa-i kelam; şirket olarak biz kardaşlarınız, pek muhterem siz ağabey, kardaş, ahbâb-u yaran, hanımefendi ve büyüklerimizin; siparişi ettiği emtia ve kitabları yine sizlere vekaleten, en seri şekilde temin ve tedarik edip, en süratli şekilde ellerinize ulaştırmaya çalışıyoruz. Hemi de en hesaplı şekilde…

Size kısa, öz bir bilgi verelim. Bizi üzmeyen, moralimizi bozmayan, iki ayağımızı bir papuca sokmayan anlayışlı insanların siparişlerini 8 - 12 saat içinde kargoya veriyoruz. Henüz egale edilemeyen kargoya teslim rekorumuz 12 dakika....

Bunun neticesinde ahlak, hak-hukuk ve helal daireleri içinde kalarak rızkımızı, masraflarımızı çıkartmak, maişetimizi temin etmek gayesindeyiz. Bir gayemiz daha var ki; siz kıymetli müşterilerimizin hayır dualarını da kazanmak istiyoruz ve bekliyoruz. Biz sizlere “Malımızdan Hayır Görünüz!” diyelim. Sizler de bizlere; “Paradan Hayır Görünüz!” “Allah Razı Olsun!” Dadaşlar gibi “Yağa Bala Veriniz!” diyerek hayır dileklerinizi, niyetlerinizi, dualarınızı yollayın. Biz de tekrardan sizlere “Allah Bin Bin Bereket Versin!” “Biz Eksilttik Allah Artırsın!” “Yine Bekleriz!” “Müşteri Velinimetimizdir!” “Lütfen Memnuniyetinizi Dostlarınıza, Şikayetinizi Bize Bildiriniz!” şeklinde mukabele edelim.

Selam ve Muhabbetle

Her Kitap Bir İnsan, Her İnsan Bir Kitaptır.

İnsanları, Kitapları ve Kitap Okumayı Çok Seviyoruz... Bir de Kitap Kokusuna Bayılıyoruz...

Fatih Kitap

Kapat